تشریفات عروسی چیست؟ چگونه یک تشریفات عروسی مناسب برای مراسم عروسی انتخاب کنیم؟

با مقاله تشریفات عروسی در وب سایت تالارنامه همراه شما هستیم. در اسلام به ازدواج اهمیت زیادی شده است. می دانیم که این مراسم ها (مراسم عروسی) در هر شهر یا کشور و یا روستا متفاوت و بر اساس اداب‌و‌رسوم آن کشور یا شهر می‌باشد. در گذشته و زمان های قدیم مجالس عروسی به صورت بسیار ساده و بدون تشریفات و خیلی کم هزینه برگزار می‌شد.

تشریفات عروسی

به مجموعه عواملی که در یک جشن عروسی صرفا برای زیبایی و نظم هر چه بیشتر مراسم به کار گرفته شده تشریفات عروسی می گویند.

تشریفات عروسی به معنی زرق و برق و تجملات و صرف هزینه های گزاف

نیست، تشریفات عروسی معنایی فراتر و عمیق تر از تجمل گرایی دارد. تشریفات به لحاظ

لغوی یعنی آداب و آیین انجام مراسم از جمله مراسم عروسی.

اولین کاری که باید توسط موسسات تشریفات عروسی انجام شود. معرفی یک باغ عروسی

، تالار پذیرایی و یا باغ تالار است. که نسبت به فصل برگزاری مراسم ،  تعداد مهمانان، نوع مراسم و نحوه ی برگزاری

مراسم عروسی بهترین گزینه ممکن را پیشنهاد خواهند داد.
تشریفات مجالس عروسی

به عنوان مثال در فصل پاییز و زمستان و ابتدای بهار که سردی هوا و احتمال بارندگی وجود دارد، گزینه مناسب

تالار عروسی خواهد بود. در فصل بهار و تابستان می توان از بین تالار  یا باغ تالار گزینه مناسب را انتخاب نمود.

تشریفات عروسی

از دیگر وظایف تشریفات عروسی می توان به معرفی فضای مناسبی جهت عکاسی عروس و داماد

اشاره کرد. عکاسی آتلیه برای تمام عروس و دامادها اهمیت بسیار زیادی دارد چون

تمام لحظات و خاطرات زیبای جشن عروسی توسط آتلیه ثبت می شود.

معمولا انتخاب آرایشکاه برای عروس ها بسیار سخت است یکی دیگر از وظایف

تشریفات عروسی این است. که یک آرایشگاه خوب و مناسب را به عروس خانم ها

معرفی کنند. همین طور بهترین تولیدی کارت عروسی که با توجه به بودجه و سلیقه خود بتوانند بهترین طرح کارت دعوت را انتخاب کنند.

در آخر معرفی یک مرکز خرید لباس عروس یا اجاره لباس های عروس برای عروس ها نسبت به

بودجه و سلیقه آن ها از کارهایی که باید تشریفات مجالس عروسی انجام بدهند.

هر کشور یا شهر تشریفات عروس مخصوص به خود را دارد که ریشه آن در فرهنگ مردم

آن کشور یا شهر است. تشریفات عروسی نه تجمل گرایی است و نه تجمل

پرستی. بلکه به معنای نظم دهی به روند انجام فعالیت های پیش روست.

سپردن انجام تشریفات عروسی به یک موسسه معتبر و ماهر در زمینه خدمات عروسی تضمین

کننده رعایت این تشریفات و برگزاری یک جشن کاملا با شکوه می باشد.
تشریفات عروسی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

تشریفات عروسی چیست و شامل چه مواردی میشود؟ زندگی مفهوم جالبی دارد، آدمی از بدو تولد شاهد روزها و اتفاقات خوب و روزها و اتفاقات بد است. انسان زندگی میکند، خاطره و آینده میسازد. یک زمان کودکی میکند یک زمان تحصیل میکند ، یک زمان دل میبندد، عاشق میشود و ازدواج میکند،بله بله و بالاخره یک زمانی هم انسان ازدواج میکند، سرانجام ازدواج می کند. در مسیر برگزاری مراسم خود به یکسری نیاز دارد که به آنها تشریفات و مقدمات عروسی می گویند و یک زوج جوان در اینجا، به یک همراه برای برگزاری مراسم عروسی خود نیاز دارد. اینجاست که  تشریفات تالارنامه می تواند به عنوان یک همراه در کنار زوج های جوان می ایستد. تالارنامه قصد دارد به بررسی مفهوم تشریفات عروسی بپردازد و علاوه بر تعریف آن به شما اطلاعاتی بدهد که در هیچ جای دیگری مشابه آن را پیدا نخواهید کرد.

تیم مشاوره تالارنامه، برنامه ریزی به صورت آنلاین برای شما در نظر دارند که در زیر می توانید به راحتی مراسم عروسی خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی مراسم عروسی

تشریفات عروسی چیست و شامل چه مواردی میشود؟
تشریفات عروسی چیست؟

مانند هر اتفاق مهم دیگری عروسی هم باید مراحلی را طی بکند. زمانی که یک زوج تصمیم میگیرند بطور رسمی پا به خانه خودشان بگذارند و زندگی مشترکشان را شروع کنند،شاهد شروع  رویداد جدیدی در زندگی آنها میشویم. به تمام اتفاقات و مراحلی که از ابتدا تا انتهای مراسم عروسی صورت میپذیرد تشریفات عروسی گفته می شود.

در سالهای دور مراسم های عروسی به شکل امروزی برگزار نمیشد و سال به سال شکل برگزاری آن تغییر کرد تا به شکل امروزی در آمد. آنچه که بیشتر از هر چیزی در مراسم های قدیمی پررنگ تر بود، برگزاری مراسم های عروسی طی چند روز بود. بزرگ ترها حتما یادشان می آید که حال و هوای آن روزها طور دیگری بود، گرم تر، پرجمعیت تر و خیلی ساده تر بود.

بسیاری از رسم و رسومات و تشریفات با گذر زمان کم رنگ تر شدند ولی برخی دیگر پا به پای زمان به امروز رسیدند. زمانی بیشتر مراسمات عروسی و تشریفات آن ها در حیاط خانه ها برگزار میشد. بعضی ها در باغ شخصی مراسم میگرفتند و خلاصه آن زمان تالار به آن صورت جای خود را بین مردم باز نکرده بود.

مراسم عروسی قدیمی و سنتی

امروزه داستان به شکل دیگری درآمده است. آنهایی که حیاط و باغ بزرگ و باصفا دارند که خوشا به حالشان ولی  قضیه برای اکثر زوج ها  به این شکل نیست.

به اقتضای زمان و شرایط امروزی، مشاغلی شکل گرفته اند که عهده دار تشریفات عروسی شده اند و زوج های جوان با توجه به سلیقه و شرایط مالی خود با مراجعه به ارائه دهندگان خدمات عروسی یا همان تشریفات عروسی ،خیال خود را از بابت برگزاری مراسم عروسی خود به شکل دلخواه راحت میکنند.

امروزه تشریفات عروسی به صورت تخصصی توسط افراد آشنا به تشریفات انجام میشود. این افراد آنچه که برای یک مراسم عروسی لازم است را فراهم و به خوبی اداره میکنند تا در نهایت شما را روانه خانه و زندگی مشترکتان بکنند.

محال است که از یک منطقه خوش آب و هوا اطراف شهرتان عبور کنید و تالارها و باغ تالارهای باشکوهی مشاهده نکنید. تعداد تالارهای عروسی و در کل مکان های برگزاری مراسم عروسی زیاد است و پیدا کردن مکان مناسب و باکیفیت برای برگزاری تشریفات عروسیتان  کار چندان آسانی نیست.

پیدا کردن تالاری که خدمات آنها از کیفیت بالایی برخوردار باشد و همچنین متناسب با وضعیت مالی شما باشد بسیار بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است. تشریفات عروسی در اصل شامل زیر مجموعه های زیادی است که تالارنامه قصد دارد پس ازینکه به بررسی مفهوم و تعریف تشریفات عروسی پرداخت، در روزهای آتی به بررسی تمام زیرمجموعه های تشریفات بپردازد.همچنین بهترین ایده های سال برای برگزاری تشریفات عروسی را به بهترین شکل ممکن خدمت دنبال کننده گان سایت تالارنامه ارائه دهد.

تشریفات خدمات مجالس و تشریفات عروسی
تشریفات عروسی شامل چه چیزهایی میشود؟

از همان آغاز مراسم عروسی تا پایان آن کارهای زیادی انجام میشود که شامل موارد زیر میشود.
خدمات مجالس عروسی

-مکانی برای برگزاری مراسم عروسی که میتواند تالار عروسی، سالن یا باغ تالار پذیرایی باشد.

– تزئینات محل برگزاری مراسم عروسی

–  نورپردازی های مکان برگزاری مراسم

– ماشین عروس و تزئینات آن

– آتلیه (عکاسی،فیلمبرداری از مراسم)

– شمع آرایی

– گل آرایی

– موسیقی برای مراسم

– پذیرایی از مهمان ها

– صندلی ها و چیدمان جایگاه مهمان ها

– آرایشگاه عروس

– آرایشگاه داماد

– دسته گل عروس

– کیک عروسی

– سفره عقد

– کارت دعوت عروسی

و البته مواردی هم وجود دارد که از قلم افتاده اند و در لیست بالا گنجانده نشده اند.

برای هر کدام از موارد بالا ایده های مدرن و شیکی در مقالات بعدی ارائه خواهیم داد که مطمئن هستیم به کار شما عزیزان و دنبال کنندگان سایت تالارنامه خواهد آمد.

در ادامه همین مقاله به  بررسی جنبه های دیگر تشریفات میپردازیم و جواب یکی دو سوال رایج در همین رابطه را خواهیم داد.

تیم پشتیبانی تالارنامه، دفترچه ای را برای شما طراحی کرده اند که کارهای لازم برای یک مراسم عروسی را برای شما به خوبی آماده کرده است. می توانید در زیر آن را دانلود کنید و سپس پرینت کرده و استفاده نمائید.
دانلود دفترچه راهنمای عروسی
تشریفات عروسی در ملل مختلف (تشریفات بین الملل)

ما به بررسی کلی تشریفات عروسی پرداختیم و در این قسمت قصد داریم نیم نگاهی به تشریفات عروسی در سایر ملل و عوامل تاثیر گذار بر آن بپردازیم.

واضح است که اجرای تشریفات عروسی رابطه مستقیم و بسیار نزدیکی با فرهنگ و مذهب در جوامع مختلف دارد. تنوع در فرهنگ ها و قومیت ها و مذهب ها بدون شک موجب تنوع در تشریفات و نحوه پیاده سازی و اجرای آن ها میشود.

هر کشور و نژادی خصوصیات خاص خودش را دارد، هر ملتی موسیقی، رقص، زبان و لباس خود را دارد و مجموع همه اینها تفاوت های جالبی را ایجاد میکند که به نوبه خود قابل توجه و تامل هستند.

تشریفات عروسی در ملل مختلف (تشریفات بین الملل)

اکنون جای طرح یک سوال مهم است، سوالی که حداقل ما یک جواب مناسب و منطقی برای آن داریم و آن سوال این است:

آیا با تمام چیزهایی که گفته شد، تشریفات عروسی واقعا لازم است؟

به شخصه فکر میکنم که خاطرات نقش پررنگی را در زندگی انسان ایفا میکنند و از یک جا به بعد این خاطرات هستند که توسط روح بشر تغذیه میشوند. هر چه قدر خاطرات روشن تر و زیبا تر باشند مرور تاریخچه زندگی شما لذت بخش تر خواهد بود. مراسم عروسی در مجموع با اتفاقات مهم آن، بزرگترین خاطره زندگی زناشویی شما محسوب میشود، روشن ترین خاطره زندگی شما است.

هرچقدر هم برگزاری آن برای شما سخت به نظر برسد بالاخره یک راه وجود دارد که به شکل ساده و شیک مراسمتان را برگزار کنید. مانع از شکل گرفتن این خاطره شیرین و روشن نشوید، قطعا در آینده این خاطره به زندگی زناشویی شما دلگرمی میدهد.

تشریفات عروسی واقعا لازم است

تنها کافیست بگویم که در زمان مرور خاطرات زندگی آن شخصی خوشحال تر و مسرورتر است که تعداد خاطرات خوبش بسیار ببیشتر از خاطرات بدش باشدو نکته مهمی که باید به حضور مبارکتان برسانم این است که شخص شما قرار نیست با دست های خودتان تمام کارهای مراسم عروسیتان را انجام دهید،کار تشریفات همین است و به سادگی با توجه مقدار هزینه ای که میکنید مراسمی هرچند کوچک ولی به یادماندنی  تدارک میبیند.

در انتها هم این نکته را یادآور میشوم که مراسم عروسی شما فقط یک بار قرار است برگزار شود پس لطفا به خاطر خودتان هم که شده آن را طوری برگزار کنید که تبدیل به ماندگارترین و شیرین ترین خاطره زندگیتان شود.
تشریفات و خدمات عروسی در سراسر دنیا

خدمات عروسی و خدمات مجالس از جمله تشریفاتی هستند که در سراسر دنیا برای راحتی بیشتر و حرفه ای بودن مراسم بسیار گسترش پیدا کرده است. به طوری که کمتر کسی اکنون حاضر میوشد یک مراسم پر دردسر را خودش به تنهایی انجام دهد. همه ی مردم به این نتیجه رسیده اند که پول بدهند و خود را از استرس و نگرانی نجات دهند. اما در کدام کشورها این نوع مراسم بیشتر رایج است؟

بهترین خدمات عروسی در جهان

اولین خدمات عروسی زمانی شکل گرفتند که کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند بسیاری از کارهای خود را تخصصی کرده و هر یک را به بخش بخصوصی واگذار کنند. در این میان نیز مسئولیت های برگزاری جشن های عروسی خود را بر عهده خدمات عروسی گذاشتند. این نحوه برگزاری عروسی، به تدریج در سایر نقاط جهان گسترش پیدا کرد. به طوری که امروزه شاهد رونق برگزاری مجالس عروسی در کشورمان ایران نیز هستیم.

در گذشته زمانی که قرار به برگزاری جشن بود، آن را کاملاً سنتی و در منازل برگزار می کردند. در حالی که اکنون جشن های مجلل و باشکوه هستند که برگزار کردن آنها در خانه نه تنها مسئولیت زیادی را بر دوش خانواده تحمیل می کند، بلکه خارج از عهده آنان بوده و در نتیجه مراسم به شکل مطلوب برقرار نمی شود. خدمات عروسی در تمامی جهان شکل گرفته و همه سالن ها نیز شباهت زیادی به یکدیگر دارند. به طوری که استفاده از یک آپشن جدید خدمات عروسی در یکی از کشورهای غربی، تاثیر زیادی در نحوه ارائه خدمات تالارهای عروسی در سایر کشورها و از جمله کشور ما دارد.

مراسم عروسی

به باور بیشتر هموطنان بهترین مجالس عروسی در کشورهای غربی برگزار می شود، در حالی که این باور اشتباه است. چرا که خدمات عروسی همه یک شکل شده اند و تا حد زیادی تفاوت ها از بین رفته است.

با این حال می توان ویژگی های بهترین خدمات عروسی در جهان را به صورت زیر شرح داد:

ارائه انواع غذاهای بین المللی و دریایی:

غذاهایی که در بهترین خدمات مجالس جهان، عموما از بین غذاهای محبوب بین المللی و گاهی نیز غذاهای دریایی است.

وجود انواع دسر و سالا، نوشیدنی های سرد و گرم و … نیز در ردیف ملزومات یک خدمات مجالس منحصر به فرد می باشد.

قرار گرفتن خدمات مجالس در کنار باغ:

یکی از مهمترین ویژگی خدمات مجالس در برخی از کشورها، قرار گرفتن سالن عروسی در کنار یک باغ زیبا با گیاهان زیباست.

این باغ می تواند هم مکانی برای تفرج مهمانان باشد و هم مکانی برای فیلمبرداری و ثبت تصاویر خاطره انگیز از عروسی و داماد.

کیک و شیرینی:

پذیرایی از مهمانان با کیک و شیرینی پس از صرف شام نیز از دیگر آپشن های بهترین خدمات مجالس عروسی در جهان به شمار می رود.

کیک عروسی نیز که برای تمامی خدمات مجالس یکی از ضروریات است.

کشتی سواری:

قرار گرفتن برخی کشورها در کنار سواحل از قبیل کشور ترکیه، امکان کشتی سواری را نیز فراهم کرده است.

اینکه قسمتی از مجلس عروسی درون یک کشتی برگزار می شود و یا عروس و داماد بتوانند قایق سواری کنند نیز از جمله ویژگی های بهترین خدمات مجالس جهان می باشد.

گل آرایی کامل مراسم:

گل آرایی سالن می تواند در قسمت های ورودی سالن، میز میهمان ها و میز شام عروس و داماد باشد.

وجود این قسمت نقش زیادی را برای برگزاری جشن مجلل و باشکوه ایفا می کند. در بهترین خدمات مجالس جهان، گل آرایی جز ملزومات است و جلوه خاصی را به سالن می دهد.

میهمانداران مجرب و متحدالشکل:

وجود پرسنل آموزش دیده و مجرب با ظاهری متحدالشکل و زیبا یکی دیگر از ویژگی های بهترین خدمات عروسی در جهان می باشد.

در نظر گرفته لباس های شیک و متناسب با جشن عروسی برای تمامی کارکنان می تواند جشن را باشکوه تر جلوه دهد.

ظروف غذا:

ظروفی که در مهمانی ها استفاده می شود، تاثیر زیادی بر نحوه ارائه خدمات دارد. بهترین خدمات عروسی در جهان از ظروفی استفاده می کنند که زیبایی بیشتری داشته باشند. انواع ظروف بلور و پازلی می تواند میز غذای مهمانان را زیباتر کند.

جایگاه عروس و داماد:

در بهترین خدمات مجالس جهان، جایگاه عروس و داماد به نحو چشم نواز و خیره کننده ای تزئین می شوند.

در کنار آن سفره عقد، دسته گل و ماشین عروس نیز از دیگر آیتم های بهترین خدمات مجالس در جهان به شمار می روند.

سرویس کامل مبلمان و صندلی:

صندلی و مبلمان در تمامی خدمات مجالس وجود دارد. اما تفاوت آنها در بهترین مجالس خدمات جهان، زیبایی و لوکس بودن این سرویس است.

عموما در بهترین خدمات مجالس از صندلی ها و مبلمان های کلاسیک و مدرن استفاده می شود.

نورپردازی و موزیک:

مهیج شدن جشن عروسی نیازمند برخی آیتم های خاص است. از جمله نورپردازی که محیط سالن را زیباتر از آنچه هست، جلوه می دهد.

پخش موزیک نیز یکی دیگر از برنامه های هیجان آور در سالن های عروسی است. البته در بهترین خدمات مجالس دنیا، موزیک به صورت زنده و توسط موزیسین های سرشناس پخش می شود.

کادر حرفه ای فیلم برداری و آتلیه اختصاصی:

تصویربرداری از جشن عروسی نیازمند تخصص و مهارت است. در بهترین خدمات مجالس در جهان، کادر فیلمبرداری به تمامی فنون و تکنیک های تصویربرداری تسلط کافی دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *