خرید مراسم عقد | (لیست خرید مراسم عقد) | برای مراسم عقد چه باید خرید؟

خرید کردن از شیرین ترین فعالیت ها برای اغلب خانم ها به شمار می رود. در امر ازدواج و عروسی هم مثل هر شروع دیگری ، نیازهایی برای انسان ها تعریف می شود. نیازهایی که افراد در کنار هم به رفع آن ها می پردازند.

خرید های عقد و عروسی از دیرباز بین ما ایرانیان رواج داشته است. خرید هایی که بیشترشان یادگاری از گذشتگان ما هستند و اگر به تاریخچه ی آنها دقت کنیم؛ قطعا به اهمیت آنها و دلیل وجودشان پی خواهیم برد.
تاریخچه خرید مراسم عقد:

در گذشته، بسیاری از مردم ما، جزو طبقات متوسط و پایین جامعه به شمار می رفتند. رفاه نسبی برای مردم، در توانایی خرید اقلام ضروری تعریف می شد و برای خرید بسیاری از لوازم، اصلا حس نیازی وجود نداشت. لباس های نو برای اعضای خانواده، سالی یک بار خریداری می شد، لوازم لوکس، لوازم آرایشی و بهداشتی، صرفا مخصوص تازه عروس ها بود.

بنابراین، رسم بر این قرار بود که لوازم آرایشی، لباس های لوکس و مجلسی، طلاجات و بسیاری از اقلام دیگر، در موقع عقد و عروسی از جانب خانواده ی داماد برای عروس خریداری شود. پس خرید این لوازم، صرفا هدیه ای بود برای نوعروس تا در منزل خود از این وسایل استفاده کند.
تغییر سبک زندگی:

اما با تغییر سبک زندگی، رفاه عمومی مردم جامعه بالاتر رفت. همچنین بسیاری از عادت ها به فراموشی سپرده شدند و در مسیر زندگی افراد هم تغییرات فاحشی به وجود آمد. دختران جوان با حضور و فعالیت در اجتماع
احساس نیاز به وسایلی را تجربه کردند که در نسل های قبل وجود نداشت.
دختران امروزی، اغلب حسرت داشتن لباس و لوازم لوکسی که در قدیم برای تازه عروس ها خریداری می شد را در دل ندارند. استفاده از عطرها، لوارم آرایشی و بهداشتی، لباس های شیک و مد روز، به امری همه گیر در جامعه تبدیل شده است و بیشتر عروس خانم ها، در هنگام خرید عقد و عروسی احساس نیاز برای بیشتر لوازم را ندارند.

اما این رسم کهن هنوز به قوت خود باقی مانده است و خانواده ها برای اجرای آن اصرار می ورزند. برای همین تصمیم گرفته شد تا در طی این یادداشت، لیست جامعی از این خرید ها را تهیه شود تا دسترسی برای عروس و داماد های جوان آسان تر شود.

لیست خرید مراسم عقد:

لوازمی که بر عهده ی آقا داماد است:

1- قرآن و جانماز
2- سرویس طلا
3- حلقه
4- ساعت
5- آینه و شمعدان
6- لباس عقد و نامزدی
7- لوازم آرایش(کرم پودر، پن کیک، مداد ابرو، ریمل، رژ گونه، رژ مایع و جامد در رنگ های مختلف، لاک در رنگ های مختلف، سایه، ژل مو، فرمژه، مرطوب کننده، تافت، مام، دئودرانت، برس و شانه)
8- عطر و ادکلن
9- لباس مجلسی یا پارچه
10-مانتو، روسری
11-کفش و کیف
12-چادر مشکی و مجلسی
13-سشوار و اُپیلیدی
14- حوله ی حمام
15- چمدان
16-لباس خواب و لباس زیر
لوازمی که بر عهده ی عروس خانم است:

1- جانماز
2- کت و شلوار
3- ست کمربند و کیف
4- پیراهن دامادی
5- کفش
6- حلقه
7- ساعت
8- ریش تراش(ست افترشیو، کیف اصلاح و لوازم جانبی، برس و شانه)
9- لباس خواب و لباس زیر
10-حوله
11-چمدان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *